Autor Wiadomość
Lapies
PostWysłany: Sob 23:25, 10 Wrz 2005    Temat postu: Opis agamy brodatej.

Wielkość
Dorosłe osobniki osiągają do 35-45 cm, a nawet 55 cm długości.

Długość życia
Do około 12 lat.

Wygląd
Ubarwienie ciemnoszare, ciemnobrązowe, jasnokremowe, brzuch biały, a cała skóra pokryta dobrze widocznymi łuskami, które na granicy grzbietu i brzucha tworzą jednorzędowy grzebień. Ubarwienie może być zmienne i zależy od wieku, kondycji i "odmiany" jaszczurki. Szeroką głowę z boków zdobią kolczaste łuski podobne do wąsów (czeska nazwa tej jaszczurki agama vousata). Łuski na podgardlu choć drobniejsze także upodobnione są do kolców i gdy jaszczurka nadyma podgardle w postawie obronnej lub dominującej wyglądają one jak broda (stąd nazwa). Podgardle w okresie spoczynku jest blado szare ale u samca przyjmującego postawę imponującą staje się czarne, a u samic w okresie godowym białe lub żółto czerwone. Gdy agama się broni otwiera także szeroko paszczę i próbuje zaatakować agresora. Wszystkie te zabiegi - nadymanie podgardla, otwieranie paszczy, spłaszczanie tułowia ma na celu zwiększenie optycznie wielkości gada i odstraszenie napastnika (podobny fortel stosuje agama kołnierzasta - Chlamydosaurus kingii rozpościerając w chwili zagrożenia szeroki kołnierz).

Występowanie
Australia (od środkowego Queenslandu po południowo wschodnie tereny Terytorium Północnego).

Cechy szczególne
Łatwa w utrzymaniu i łagodna jaszczurka, szybko oswaja się do kontaktu z człowiekiem, a "rozochocona" przy odrobinie możliwości sprawdzi każdy zakamarek, który ją zainteresuje.

Ciekawostki
Wyróżniono kilka odmian barwnych czerwono złota (ubarwienie głowy), czerwoną (ubarwienie grzbietu), żółta (głowa i grzbiet intensywność uzależniona jest od promieniowania UVB), złota, złota z biało-złotym podgardlem, "sandfire" (pomarańczowo czerwone zabarwienie ciała, odmiana wytworzona sztucznie), pastelowa (z genetycznie uzależnionym hypomelanizmem), niemiecka forma wielka (osiąga nawet do 60 cm).

Aktywność
Jest to jaszczurka o wybitnej aktywności dziennej. W porach dużego nasłonecznienia "łapie" każdy promień słońca. Gdy słońce świeci najsilniej chowa się do nor lub pod korzenie, skały by unikając przegrzania.

Uwagi
Jest to jaszczurka o silnym instynkcie terytorialnym. W dużych terrariach, gdzie trzymamy stadko tych agam możemy zaobserwować hierarchie stada. Dominujący samiec (samiec "alfa") zawsze "góruje" nad resztą, zajmuje pozycję na wysokim elemencie wyposażenia i bacznie obserwuje swe samice. Często komunikuje się z nimi pionowo pomachując głową i przyjmując pozycje imponującą z lekko nadymanym podgardlem, czasami także uderza w podłoże przednimi kończynami. Jeżeli inny obcy samiec pojawia się w polu widzenia osobnik dominujący najpierw ostrzega imponując, a gdy to nie daje skutku "w ruch" idą szczęki i pazury. Dopuszczalne jest trzymanie w stadzie drugiego samca ale musi on być uległy dominantowi w innym wypadku nie ma on racji bytu w stadzie.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group